Primjena

Moguće primjene Project X-a su gotovo…
beskonačne

Iako izgledom podsjeća na gaming konzolu, VIDI X mikroračunalo je puno više od toga. Razvojna pločica pogonjena vrlo moćnim ESP32 procesorom koji osim niske potrošnje nudi Wi-Fi i BT komunikaciju. Bitna stavka koja radi razliku između gaming konzole i razvojne pločice je pomno osmišljen port za proširenje (expansion port), na njemu se nalaze 22 pina koji su korišteni za tipkala i senzore na samoj pločici, a mikro prekidačima ih preusmjeravamo prema pločici ili prema expansion slotu, što rezultira mogućnošću spajanja velikog broja različitih ulazno/izlaznih jedinica poput senzora i aktuatora.

Na pločici se nalaze neke osnovne komponente potrebne za upravljanje koje dolaze do izražaja u igrama jer korisnik ne mora priključivati dodatne upravljačke tipke nego su one sadržane na samoj pločici. Također, pločica sadrži ekran koji može biti dijagonale 2.8“ te je osjetljiv na dodir. Ugrađeni mikrofon, zvučnik, senzor temperature, IR dioda, senzor svjetlosti, neki su od osnovnih komponenata ugrađenih na pločici i olakšavaju korisniku njihovo korištenje jer su spojeni preko DIP switch-a na ESP32, tj. korisnik može položajem mikro prekidača odabrati želi li da pojedini senzori budu spojeni na ESP32 ili ne. Ako je potreba za većom količinom ulazno/ izlaznih pinova, mikro prekidačem se oslobode mjesta na koja su inače spojeni senzori sadržani na samoj pločici. Mogućnosti su time ograničene samo vašom maštom.

Pločica sa stražnje strane sadrži kućište za 3 klasične AA baterije. Kako je moguće isključiti pojedine stavke na pločici, a ESP32 je procesor niske potrošnje, autonomija rada pločice je i više nego zadovoljavajuća, naravno, osim baterija može se napajati i putem USB priključka te putem Voltage IN PIN-a na expanderu.

Pločicu je moguće programirati putem USB priključka i Arduino IDE sučelja, no i putem nativnog ESP-IDF alata te ograničeno putem MicroPythona, Javascripta odnosno PictoBlox grafičkog sučelja koje je izvedeno i Scratch 3.0. ESP-IDF moguće je povezati sa najpopularnijim editorima koda kao što su Visual Studio Code i PlatformIO plugin te Eclipse ili vašim drugim omiljenim editorima koda.

Arduino IDE podržava programiranje ESP32 uz malo podešavanje, a programira se kao i Arduino pločice direktno iz C++ jezika. VIDI X također sadrži i utor za SD karticu, preko nje je moguće pokretati razne stvari poput igara (Doom, Flappy bird, Super Mario, itd).

Fokus će biti na programiranju samog ESP32 iz Arduino IDE sučelja i mogućnosti priključivanja raznih senzora i aktuatora putem porta za proširenje.

Na Github stranici VIDI-a (https://github.com/VidiLAB-com/) nalazit će se svi potrebni tutorijali za programiranje VIDI X mikroračunala.

Samo programiranje ne razlikuje se previše od onog za Arduino, ali potrebno je znati da je ESP32 mnogo moćniji od Atmega328p mikroprocesora koji se nalazi na većini Arduino pločica, mogućnosti VIDI X mikroračunala su neusporedivo veće, pogotovo jer sadrži Wi-Fi i BT komunikaciju te omogućuje uparivanje više takvih pločica međusobno.

Port za proširenje je jedinstven i za sada nema pločica koje ga podržavaju. Vidi će nuditi i gotove nacrte kako bi korisnik sam mogao izraditi razne tiskane pločice za proširenje ili ju naručiti preko interneta.

Svrha je korisnike naučiti kako se izrađuje PCB i kako povoljno naručiti njegovu izradu za svega nekoliko kuna. Ali i pružiti korisniku mogućnosti modifikacije pločice za proširenje kako bi se personalizirala za određene specijalne slučajeve.

VIDI X mikroračunalo je namijenjeno za edukaciju i zahtjeva osnovna znanja o programiranju i razvojnim pločicama (predznanje s Arduinom je sasvim dovoljno), ali neke funkcije poput zaslona osjetljivog na dodir zahtijeva ipak malo više znanja korisnika. Vidi će u časopisu i Github stranici redovno objavljivati radionice u kojima će se detaljno obrađivati korištenje raznih senzora i aktuatora te razni korisni projekti.

VIDI X mikroračunalo moguće je koristiti kao „mozak“ u raznim projektima koji mogu, ali i ne moraju uključivati pločicu za proširenje. Procesor ESP32 dovoljno je snažan, a njegove mogućnosti nude opcije uparivanja više takvih uređaja kao funkcionalnu cjelinu, npr. dva VIDI X mikroračunala moguće je upariti i koristiti kao prijemnik i predajnik za daljinsko upravljanje putem Bluetooth-a, Wi-Fi-a ili pak drugim komunikacijskim metodama poput serial communication interface te ugrađenim Infrared prijemnikom i predajnikom.

Spajanje na internet otvara neograničene mogućnosti poput slanja e-mailova ili pak hostanje web stranica, također je putem interneta moguće upravljanje raznim stvarima (pametni uređaji, automatizirani sustavi itd).

VIDI X vizualno ne izgleda kao tipična razvojna pločica zbog izgleda gaming konzole. Zaslon nije osnovna komponenata i moguće ga je ukloniti ako nije potreban, isto tako vrijedi i za fizičke tipke koje se nalaze na samoj pločici, moguće je prilagoditi uvjetima rada, ali cilj je da pločica bude univerzalna za mnoštvo projekata i mogućnosti. Kako je ESP32 vrlo moćan procesor, moguće je vrtjeti puno složenije algoritme za projekte za razliku od onih s Arduinom. U prijevodu, moguće je napraviti puno bolje, preciznije projekte koji su pouzdaniji, što je ključno kod izrade sustava namijenjenih za dugotrajan rad. ESP32 odličan je za sve IoT projekte i često je korišten u njima.

 


SPECIFIKACIJA PROCESORA:

ProizvođačEspressif Systems

Wi-Fi: 802.11 b/e/g/i/n, BT

Frekvencija: 2.4 GHz do 2.5 GHz

Brzina prijenosa podataka: 150 Mb/s

Izlazna snaga: 20 dBm

Security: WPA/WPA2/WPA2-Enter­prise/WPS

CPU: Tensilica Xtensa LX6 micropro­cessor @ 240 MHz

Memorija: 520 KiB SRAM

 

Vidi X opremljen je headerom za proširenja čiji raspored pinova možete u .pdf formatu preuzeti i vidjeti na ovom linku Vidi X postera te na slici niže.